Günlük Piyasa Analizi

18 Haziran 2021 Günlük Piyasa Analizi

ABD hisse senedi vadeli işlemleri, Federal Rezerv'in politika güncellemesinin ardından Dow için iki günlük bir satışın ardından Perşembe gecesi hafifçe yükseldi. Avrupa hisse senetleri, küresel piyasaların Fed'in faiz artırımlarının beklenenden daha erken geleceği sinyaline tepki vermesiyle Perşembe günü geri çekildi. Asya-Pasifik hisseleri, yatırımcıların emtia alanındaki hareketleri izlemesiyle Cuma sabahı işlemlerinde çoğunlukla yükseldi.

ABD'de işsizlik başvuruları Nisan ayından bu yana ilk kez arttı. Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre 12 Haziran'da sona eren haftada başvurular 37 bin artarak 412.000'e ulaştı. Bu, 15 Mayıs'tan bu yana görülen en yüksek seviye oldu.Philly Fed, 31.5'ten hafif bir düşüşle 30.7'de açıklandı. Fiyat endeksi 76.8'den 80.7'ye yeni rekor kırarken, aynı siparişler 32.5'ten 22.2'ye geriledi. Burada istihdam endeksi 19.3'ten 30.7'ye yükseldi. Beklenti tarafında ise sermaye yatırımı yapmayı planlayanlar 37.4'ten 40.4'e yükseldi. Tüketimden yatırıma geçiş büyümenin devamı için önemli olacaktır.

Türkiye’de ise;

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faizini değiştirmeyerek yüzde 19'da tuttu. Faiz oranlarını sabit tutan TCMB, kararında sıkı bir duruş sergiledi. Metinde konuyla ilgili olarak, "Enflasyon ve enflasyon beklentilerinin yüksek seviyeleri dikkate alındığında, Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasında önemli bir düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir." açıklamalara yer verildi.

11 Haziran haftasında 80 milyon dolarlık tahvil alan yabancı yatırımcılar da 34 milyon dolarlık hisse senedi aldı. Nisan ayı sonu itibarıyla 5 hafta üst üste net alıcı olan yabancı yatırımcı, 4 Haziran haftasında ilk kez 161 milyon dolarla portföyden çıktı.

Fransa, Türkiye'yi yasaklı listeden çıkarıyor.

BİST'te satışlar devam etti ve öğleden sonra TL'nin USD karşısında 8,70'e düşmesi ve çoğu yatırımcının risk altında göründüğü gibi 14,2 milyar TL'lik düşük bir hacim ile %1,20 düşerek 1414,15'e düşmesiyle . piyasalardaki oynaklık tırmandı. HALKB hisselerindeki %4,53, EKGYO'daki %4,50'lik ve GYO'daki %1,30'luk gerileme başta olmak üzere bankalar, TCMB başkanının şahin söylemiyle %2,50'ye yakın değer kaybederken, KOZAL hisseleri zirveyi geride bıraktı. ABD'de gelecekteki mali sıkılaştırma altın fiyatlarında düşüşe neden oldu. İyi haber şu ki, Fransa'nın Türkiye'yi sınırlı listeden çıkarması sayesinde, havacılık hisse senetleri emsallerinden olumlu yönde ayrıştı, THYAO'nun BIST30'da %2,37 artışla liderliğini sürdürmesi ve ardından TAVHL ve PGSUS'un değer kazandığı görüldü. TKFEN hisseleri, iştirakinin Kazakistan'da 5 yıllık bir anlaşma imzalaması sayesinde %1,21 oranında değer kazandı.

Ara direnç pozisyonunda 1475-1480 bölgesi takip edilebilir.


 • USDTRY
  ABD Merkez Bankası faiz oranlarını sabit tutarken, üyeleri faiz artırımına yönelik daha şahin bir beklenti sergilerken, küresel piyasalarda dolar yükselirken, gelişmekte olan ülke para birimleri, hisse senetleri ve altın sert düştü. Haftaya 8.39 civarında başlayan dolar/TL, Fed'in değişen enflasyon beklentileri ve 2023 faiz patikasının ardından ve TCMB'nin faiz kararının ardından yüzde 1 artarak 8.72'yi aştı. Fed'in yayınladığı tahminlerde 2023 için iki faiz artırımı planlanırken, önümüzdeki üç yıla ilişkin enflasyon beklentileri yukarı yönlü güncellendi. Böyle bir faiz artırımı takvimi ise sürecin birçok piyasa oyuncusunun beklediğinden daha erken başlayacağına işaret ediyor. Fed'in açıklamalarının ardından Brezilya reali dışındaki tüm gelişmekte olan ülke para birimleri hafta başına göre değer kaybederken, Türk lirası Perşembe günü itibarıyla hafta başından bu yana en çok değer kaybeden gelişmekte olan ülke para birimi oldu. Geçen hafta en çok değerlenen gelişmekte olan ülke para birimi Türk Lirası oldu. Hafta başından bu yana yatay bir seyir izleyen 10 yıllık ABD Hazine tahvili faizi, yaklaşık 9 baz puan artarak yüzde 1.55'e yükselirken, Bloomberg Dolar Spot Endeksi 1.123'ten 1.140'a sıçradı. Türkiye'nin kredi temerrüt risk primi (CDS) 389 baz puan civarında seyrederken, 2 yıllık gösterge tahvil faizi yüzde 18.40 seviyesinde bulunuyor. Kurda 8.68 bandını izliyoruz. 8.68 üzerine yerleşme durumunda kurda 8.78 seviyesinden bahsedilebilir durumuna gelinecektir. 8.68 altına doğru gerileme olması durumunda 8.68 – 8.59 alanında hareket gerçekleşebilir. Kurda, aynı zamanda 20 ve 50 periyotluk hareketli ortalamaların toplandığı 8.55 – 8.60 bandı kısa vadedeki hareket eğilimi açısından izlenmelidir. Tercihimiz: Kurda günlük hareket eğilimini 8.55 – 8.60 bandı üzerinde yukarı olarak görmekteyiz.
 • EURUSD
  EUR, ABD Merkez Bankası'nın kararının ardından doların güçlenmeye devam etmesiyle Londra işlem saatlerinde iki ayın en düşük seviyesi olan 1.1925'e düştü. Merkez bankası, büyüme ve enflasyon tahminlerini yukarı yönlü revize ederken, nokta grafiğinde faiz artırımı ihtimalini ileterek yatırımcıları şaşırttı. Duyuru doları destekledi ancak hisse senetleri üzerinde sınırlı bir etkisi oldu. Endeksler bir miktar zemin kaybetti, ancak daha sıkı bir para politikasının çoğunlukla fiyatlandığı görülüyor. Euro 200 günlük ortalamasına geriledi. ABD tahvil getirilerindeki toparlanma ve Fed'in yine diğer MB'lerden öne çıkacağı beklentisi Euro üzerinde baskı oluşturuyor. Öte yandan Swift verilerinde Euro kullanımı bir kez daha doları aştı. Euro gibi büyük sorunları olan zayıf bir para biriminin bu performansı şaşırtıcı. Bölge ülkelerinde ticaret giderek Euro bazında yapılmakta ve bu duruma katkı sağlayanlar arasında Rusya ve Çin yer almaktadır. Wall Street'in açılışı öncesinde AB, Mayıs ayı enflasyon rakamlarını yayınladı. Tüketici Fiyat Endeksi yıllık bazda %2 olarak onaylanırken, çekirdek okuma beklenenden biraz daha iyi olarak %1 ile sonuçlandı. ABD'ye gelince, ülke, 31 beklenenin altında 30.7 ile basılan Haziran Philadelphia Fed İmalat Anketi'ni yayınladı. 11 Haziran'da sona eren hafta için ilk işsizlik başvuruları beklenmedik bir şekilde 412K'ya sıçradı ve beklenen 359K'dan daha kötü oldu. EUR, zayıf ABD makroekonomik verilerine rağmen söz konusu düşük seviyeden mütevazı bir şekilde toparlandı ve kısa vadede düşüş duruşunu sürdürdü. 4 saatlik grafik, teknik göstergelerin şu anda aşırı satım bölgesinde olmasına rağmen sağlam bir şekilde düştüğünü gösterirken, 20 SMA düşüşünü mevcut seviyenin oldukça üzerinde hızlandırdı. Parite, esas olarak belirtilen günlük dip seviyesinin altında bir kırılma ile düşmeye devam edecek gibi görünüyor. Tercihimiz: EURUSD, FOMC toplantısının şahin yorumlarının ardından keskin bir düşüş yaşadı. Teknik olarak parite head&shoulders formasyonunun hedef seviyesine ulaştı. 1.2070 olası bir tepki için minör direnç seviyesi olarak izlenebilir.
 • GBPUSD
  Hızlı aşı kampanyası ve hızlı yeniden açılma, Fed'i şaşırtan ve devam edebilecek daha yüksek fiyatları tetikledi. Enflasyonun sadece geçici olduğu inancı zayıfladı. Ayrıca Powell, önümüzdeki aylarda önemli iş kazanımları ve hızlı genişlemenin devam etmesini beklediğini söyledi. Dolar yükselerek tepki verdi ve GBP 1.40 civarında durduktan sonra düşüşünü Perşembe gününe kadar uzattı. Analistler, Fed'in şahinliğine tepki olarak tahminlerini değiştirerek ikinci bir dolar kazanç dalgasını tetikliyor. İngiltere'nin COVID-19 vakalarıyla ilgili günlük güncellemesi muhtemelen daha güçlü bir etkiye sahip olacak. Delta varyantı, günlük enfeksiyon yükünü 10.000'e doğru iterek yayılmaya devam ediyor. Hükümet, halihazırdaki kısıtlamaları dört haftalık bir gecikmeyle 19 Temmuz'a kadar uzattı. "Özgürlük Günü"nün bu ertelenmesi, Başbakan Boris Johnson'ın destekçileri arasında bir miktar öfkeye neden oldu, ancak parlamentodan geçti. Soru şu: kartlarda başka bir gecikme mi var? Siyasi huzursuzluğun yanı sıra, bir gecikme daha ekonomiye daha fazla zarar verebilir. İngiltere'nin aşı kampanyası dünyanın en iyilerinden biri olarak selamlandı, ancak ikinci dozu olmayanlar savunmasız görünüyor. İkinci vuruşları hızlandırma ve daha genç insanlara ulaşma çabaları bir iki hafta içinde meyve verebilir ancak vakalardaki mevcut sıçrama endişe verici. Sterling daha fazla acı çekebilir. Sonuç olarak, GBP’nin düşmek için daha fazla yeri vardır. Pound dört saatlik grafikte 200 Basit Hareketli Ortalamayı delip geçti ve momentum aşağı yönde. GBP aşırı mı satıldı? RSI 30 çizgisinde. Bu, küçük bir düzeltmenin gelebileceği anlamına gelir, ancak bu garanti olmaktan uzaktır. Mayıs başında GBP'yi sınırlayan 1.3890'da bir miktar destek bekliyor. Bunu o zamandan kalma bir destek hattı olan 1.3810 takip ediyor. Direnç 1.3960'te, bu da Nisan ortasında sterlini düşürdü. Sırada, 1.4030 ve 1.4110 döviz çiftini bekliyor. Tercihimiz: GBP, Fibonacci %50 destek seviyesinin hemen altında 1.3960 seviyesinin altında işlem görüyor. Bugün için Fibonacci seviyeleri arasında bir bant hareketi bekliyoruz.
 • USDJPY
  JPY gün içi en yüksek seviyesinden gevşiyor ancak Nisan'ın en yüksek seviyesinden gerilemeyi tersine çeviriyor. Piyasa duyarlılığı, ana katalizörlerin eksikliği nedeniyle Fed sonrası konsolidasyon sırasında iyileşiyor. JPY, ABD Merkez Bankası'nın şahin açıklamasının ardından 110.81'i aştı. Dolar, Asya seansı boyunca güçlü duruşunu koruyarak kazançlarını pekiştirdi ve Londra sabahında yükselişine devam etti. Parite, şu anda toparlandığı yerden 110.54'e çekildi. ABD Merkez Bankası, 2023'te iki faiz artırımı ima ederek ve büyüme ve enflasyon tahminlerini yükselterek piyasaları şaşırttı. JPY bahsedilen yüksek seviyenin yakınında işlem görüyor ve yükselmeye devam etmeye hazırlanıyor. 4 saatlik grafik, paritenin güçlü yükseliş hareketli ortalamalarının oldukça üzerinde olduğunu ve 20 SMA'nın uzun olanların üzerinde yukarı doğru hızlandığını gösteriyor. Teknik göstergeler, ilerlemelerini sürdürmeden önce aşırı alım koşullarını düzeltti. Mart ayının en yüksek seviyesi 110.90, anlık direnç seviyesi, 112.20'ye doğru ilerliyor.
 • XAUUSD (Ons Altın)
  Altın, Fed'in finansal koşulları beklenenden daha erken sıkılaştırmaya başlayabileceği endişeleriyle Çarşamba günü 8 Ocak'tan bu yana en büyük günlük kaybını yaşadı. Fed Başkanı Jerome Powell'ın Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında finansal piyasaları ve ekonomiyi desteklemek için kullanılan varlık alım programıyla ilgili tartışmaların başlayabileceğini açıklaması altın fiyatları üzerinde baskı yarattı. Fed varlık alımları, para basıldığı için (çünkü rezerv para olmadığı için) değil, reel faiz oranlarını düşürebileceği için işe yarar. Altının geçen haftaki tips hareketine tepki vermemesi, Fed ile gelen yükselişte sert düşüşe neden oldu. Altın 50 ve 200 günlük ortalamalarının altına geriledi. “Tapering geliyor ama eskisi gibi bir etkisi olmayacak” düşüncesinin yanlış çıktığını görüyoruz. Altın bugün itibarıyla çift tepe formasyonunun hedef seviyesine ulaştı. CCI ve RSI(14) aşırı satım bölgesinde. Gün içinde yukarı yönlü bir tepki görebiliriz, ancak ana trend aşağı yönlü. Tercihimiz: 1766 USD üzerinde 1824 ve 1872 USD seviyesi izlenebilecekken, 1766 USD altında görülebilecek hareketlerde 1718 ve 1670 USD izlenmelidir.
 • BRENT OIL
  Petrol fiyatları, Fed'in finansal koşulları beklenenden daha erken sıkılaştırmaya başlayabileceği mesajlarının ardından doların güçlenmesiyle düştü. Fed Başkanı Jerome Powell, yetkililerin varlık alım programını azaltma konusunda görüşmeye başlayabileceklerini söylerken, Fed 2023 için iki faiz artırımı planladığını açıkladı. Açıklamaların ardından doların güçlenmesi, dolar cinsinden fiyatlanan emtialar üzerinde baskı yarattı. Tercihimiz: Brent, 2018'den bu yana en yüksek seviyede işlem görüyor. Brent SMA50(H4)'ü kırmadıkça yükseliş trendinin devam edebileceğini düşünüyoruz.
 • DAXEUR (DE30)
  Avrupa hisse senetleri, Fed'in ABD ekonomisinde aşırı ısınmayı önlemek için faiz artırımı tahminlerini öne sürmesinin ardından dün açılışta düştü. DAX endeksi 15800 bandı altındadır. 15300'e yakınsayan 200 SMA bölgesi üzerinde, 15600 – 15700 bölgelerinde 20 SMA ve 50 SMA bölgesinin üzerindedir. 15800 teknik seviyesinin altında 15600 ve 15400 destek olarak takip edilecek. Endeksin pozitif hareketinde 15800'ün üzerinde 16000 ve 16200 seviyeleri gözlemlenebilir. Tercihimiz: Endeksin momentumu açısından 15800 bandı önemlidir.
 • EURTRY
  USDTRY kuru 8.71 seviyelerinde hareket etmektedir. EURUSD 1.19’lu seviyelerde hareketine devam etmektedir. Bu kapsamda EURTRY kuru, 10.39 seviyelerinde işlem görmektedir. 10.41 ve 10.57 direnç olarak izlenebilir. Günlük destek olarak 10.22 ve 10.06 izlenebilir. 4 saatlik grafikte 50 ve 20 SMA 10.34 bölgesinden geçmektedir. Kur, 4 saatlik grafikte hareketli ortalama bölgesi üzerindedir. Tercihimiz: USDTRY ve EURUSD kurundaki hareketler EURTRY’nin hareketinde de etken olmaktadır.
 • BTCUSD (Bitcoin)
  BTC, Fed açıklamalarına tepki vermedi ve 39K civarında işlem görüyor. Bir varlık sınıfı olarak, bu tür bir ayrışmayı sürdürebilmek çok önemli olacaktır. Ancak hala ayı piyasasından çıkmak için yeterli yükseliş gösteremedi. Birleşik Krallık merkez bankası, Bitcoin'in enerji verimsizliğinin dezavantajını vurguladı ve Merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) aynı dezavantajı paylaşmayacağını söyledi. İngiltere Merkez Bankası, Bitcoin'i enerji kullanımı nedeniyle eleştirirken, Merkez bankası dijital para biriminin ülkenin net sıfır ekonomisine geçişinde rol oynayacağını vurguladı. İngiltere Merkez Bankası fintech direktörü Tom Mutton, “Performans eksiklikleri ve enerji verimsizliği göz önüne alındığında Bitcoin, hiçbir şekilde merkez bankası dijital para biriminde kullanabileceğimiz teknoloji türüyle ilgili bir karşılaştırma değil” dedi.
 • GÜMÜŞ
  Kıymetli metaller, Fed'in finansal koşulları beklenenden daha erken sıkılaştırmaya başlayabileceği endişeleriyle Çarşamba günü 8 Ocak'tan bu yana en büyük günlük kaybını yaşadı. Fed Başkanı Jerome Powell'ın Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında finansal piyasaları ve ekonomiyi desteklemek için kullanılan varlık alım programıyla ilgili tartışmaların başlayabileceğini açıklaması altın fiyatları üzerinde baskı yarattı. Fed varlık alımları, para basıldığı için (çünkü rezerv para olmadığı için) değil, reel faiz oranlarını düşürebileceği için işe yarar. Fed ile yapılan ralli, geçen hafta tips’in hiç tepki vermemesinin ardından gümüşte keskin bir düşüşe neden oldu. Gümüş, ortalamasının biraz üzerindeydi. “Tapering geliyor ama eskisi gibi bir etkisi olmayacak” düşüncesinin yanlış çıktığını görüyoruz. Bu nedenle, gümüş 50 günlük ortalamasını kırarsa, kısa pozisyonlar için stop çalıştırmak mantıklı görünüyor. Gümüş 26 USD bandı üzerindedir. SMA'lar 26.90 – 27.30 USD bölgesinden geçer. Pozitif ivme için hareket bu bandın üzerinde devam etmelidir. 26 USD üzeri hareketlerde 26.90 ve 28.10 USD seviyeleri izlenebiliyor. Olası düşüş hareketinde, 26 USD'nin altında 25 USD ve 23.80 USD olarak izleniyor.

Finansal piyasalarda yaptığınız hatayı unutun fakat dersi muhakkak hatırlayın.